nauka jazdy na rowerze

Wskazówki, jak nauczyć dzieci jeździć na rowerze z pedałami

Słońce, krótkie spodenki i krem przeciwsłoneczny to sygnał, że będzie więcej przygód na świeżym powietrzu! To idealny czas na naukę jazdy na rowerze. W Strider wiemy co nieco o nauce jazdy na rowerze, studiowaliśmy, ćwiczyliśmy, ulepszaliśmy i byliśmy świadkami tego procesu tysiące razy. Nie ma potrzeby używania kółek treningowych! Oto kilka wskazówek, jak sprawić, by przejście Twojego dziecka na rower z pedałami było łatwe, miłe i przyjemne. Chwyć lodowaty napój, krzesło ogrodowe, pompon do kibicowania lub dwa, a może nawet chusteczki (aby wytrzeć łzy dumy i radości), i przygotuj gorący doping dla dziecka.

1. Zwróć uwagę na sygnały

wiek i wzrost w ogóle nie są ważne podczas nauki jazdy na rowerze z pedąłami. Zazwyczaj dzieciaki, które zaczynają jako niemowlęta na rowerze bujanym i przechodzą do 12-calowego bez bujaka, są gotowe do jazdy dość wcześnie. Dlaczego? Ponieważ RÓWNOWAGA to najważniejsza umiejętność! To numer jeden do nauki jazdy na rowerze z pedałami! Niezależnie od tego, kiedy Twoje dziecko zaczyna, zalecamy wszystkim dzieciom zacząć na rowerku biegowym PRZED próbą pedałowania. Dlatego nasz model Strider 14x zaczyna się jako rowerek biegowy, a następnie przekształca się w pedały. Uważaj na te znaki; są dobrym wskaźnikiem, że Twoje dziecko jest gotowe do pedałowania!

„Podczas jazdy na rowerze Strider, moje dziecko…”

  • może utrzymać cały swój ciężar na siedzeniu.
  • potrafi nabrać rozpędu biegając z rowerem.
  • balansuje z podniesionymi stopami przez dłuższy czas.
  • potrafi omijać przeszkody na swojej drodze.
  • może przechylać się na zakrętach z nogami oderwanymi od ziemi.
  • potrafi znaleźć i wykorzystać podnóżki podczas jazdy.
  • może kontrolować ich prędkość.
  • jest w stanie bezpiecznie zatrzymać się tylko stopami.

2. Ignoruj pedały

Teraz, gdy Twoje dziecko ma szalone umiejętności balansowania, nadszedł czas, aby włożyć pedały na Strider 14x! Ale nie skupiaj się na nich jeszcze zbytnio. 14x ma unikalne, wąskie pedały „Easy- Ride”, które pozwalają małym rowerzystom nadal koncentrować się na równowadze i sporadycznie używać pedałów, dopóki nie będą gotowi do pełej jazdy. Pozwól dziecku przyzwyczaić się do roweru z przymocowanymi pedałami. Zachęć je, aby podniosło nogi i czekaj. Najważniejszy jest czas, w którym mogą testować, jeździć i dobrze się bawić.  Pedałowanie stanie się po prostu naturalne. Nie przykładaj zbytniej uwagi ani nacisku na pedały. Twoje dziecko może być na tym etapie przez kilka tygodni, dni lub kilka godzin. Każdy jest inny; Zaufaj procesowi!

3. Zachęcaj do pedałowania

Oto chwila prawdy. Czas zabłysnąć. Prawdziwa okazja. Czas na pedałowanie! Ale to nic wielkiego; wszyscy są przygotowani. Zachęć swoje dziecko, aby zrobiło kilka dużych kroków i po prostu postawiło stopy na pedałach. Jeśli wydaje się, że na początku potrzebują niewielkiej pomocy, połóż dłoń na jego plecach, aby podtrzymać lub popchnąć. W żadnym momencie nie trzymaj roweru, ponieważ wytrąca go to z równowagi i powoduje, że bardziej polega na twojej pomocy. Najlepiej w tym momencie dać dziecku trochę swobody. Jeśli potrzebuje odrobiny inspiracji, wsiądź na rower i pokaż mu, jak pedałujesz. Większość dzieci najlepiej radzi sobie na tym etapie metodą prób i błędów, czasami najlepszą rzeczą, jaką mogą zrobić rodzice, jest cofnięcie się. Prawdopodobnie będą raz kroczyć a raz pedałowąć lub pedałować tylko na lekkich zjazdach. Nie martw się! Już niedługo staną się zawodowcami w pedałowaniu!

4. Nauka zatrzymywania

Po pedałowaniu następną ważną umiejętnością do opanowania jest zatrzymywanie się. Na początku dziecko instynktownie zatrzyma się, używając stóp, ponieważ tak właśnie robił w trybie rowerka biegowego. Ten sposó zadziała na razie, gdy siedzisko jest wystarczająco niskie i dziecko może z łatwością postawić obie stopy na ziemi. W miarę jak nabierają biegłości w pedałowaniu, podnoszenie siodełka będzie wygodniejsze. Najlepiej teraz poćwiczyć zatrzymywanie się. Przyzwyczajenie się do hamulców nożnych może być trudne, zwłaszcza po całej pracy związanej z nauką pedałowania do przodu. Mówienie dziecku, aby pedałowało do tyłu, może być mylące i przynosić efekt przeciwny do zamierzonego. Zamiast tego spróbuj „odepchnij się piętą” (być może będziesz musiał pokazać im, gdzie jest jego pięta). Pokaż im, jak robią się ślady podczas poślizgu i pozwól im spróbować; to świetny sposób na naukę hamowania! 

Nauka jazdy na rowerze pedałowym to prawdziwy kamień milowy w dzieciństwie. Chwila może być słodko-gorzka, gdy będziesz świadkiem jak dtoje dziecko tak szybko dorasta. A to dopiero początek, bo Twój mały rowerzysta dopiero zaczyna przygodę przez ten wielki, szeroki i piękny świat. Teraz weź chusteczkę, wytrzyj oczy, wydmuchaj nos i bądź najgłośniejszą cheerleaderką.

© 2020 Strider Sports International, Inc. All Rights Reserved. Trademarks, Privacy Policy

2221 N. Plaza Dr., Rapid City, SD 57702. Merchant outlet is US based.