Dlaczego lepiej zacząć od rowerka biegowego, a nie trójkołowca?

czwartek, 05.07.2018 autor:
Dlaczego lepiej zacząć od rowerka biegowego, a nie trójkołowca?

Rower to nieodłączny element dzieciństwa. Żeby jednak maluszek mógł dobrze wspominać swoje początki na rowerku, warto zadbać, by miał do dyspozycji odpowiedni model. Dzisiaj opowiemy Ci, dlaczego warto wybrać rowerek biegowy i odpuścić sobie tradycyjne trójkołowce.

Rowerek biegowy, czyli jaki?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – łatwy w obsłudze. Rowerek biegowy charakteryzuje się tym, że składa się z ramy, kierownicy, siodełka i dwóch kół. Tylko tyle? Przecież dwulatek nie potrzebuje niczego więcej. Dobrze wyważona i lekka konstrukcja pozwala dziecku na szybkie zaadaptowanie do nowego sposobu poruszania się, a wygodne siodełko daje poczucie komfortu. Rowerek biegowy nie ma zazwyczaj hamulców i jest zbudowany w taki sposób, by jego obsługa nie wymagała całej skrzynki narzędzi.

Czego dziecko uczy się, jeżdżąc na rowerku biegowym?

Przede wszystkim dziecko pracuje nad koordynacją ruchową oraz równowagą. Są to bardzo ważne cechy, szczególnie dla człowieka, który dopiero do niedawna chodzi. Dzięki pozbawieniu konstrukcji tradycyjnych pedałów dziecko samo musi napędzać rowerek i skupiać się na tym, by za bardzo go nie przechylić. Rowerki biegowe dają też poczucie kontroli nad sytuacją. Jest to bardzo ważne w kontekście maluszka, który rozbudza dopiero w sobie poczucie wartości i buduje własną samoocenę.

Dlaczego trójkołowiec nie jest dobrym wyborem?

W przypadku tak postawionego pytania należy zwrócić uwagę na to, że rowerki wyposażone w trzy koła robią praktycznie całą robotę za Twoje dziecko. Wystarczy tylko usiąść i pedałować. Może to się wydawać pozornie dobrym rozwiązaniem, ale schody zaczynają się dopiero wtedy, gdy dziecko chce już się przesiąść na rower z dwoma kołami. Widać wtedy jak na dłoni braki w koordynacji oraz utrzymywaniu równowagi. Maluch często upada i niejednokrotnie zniechęca się do dalszej nauki. Rowerki trójkołowe, ze względu na swoją budowę, są również narażone na więcej usterek. Rodzic musi być zawsze przygotowany na dokręcenie kółek, które się poluzowały, a bez narzędzi niestety nie da się tego zrobić.

Nie stresuj dziecka

Wybierając rowerek biegowy pozbawiony pedałów, ułatwiasz swojemu dziecku naukę jazdy. Wszystko przez to, że już jako maluszek opanuje prowadzenie pojazdu biegowego. Gdy dojdziecie już do wniosku, że można spróbować jazdy na dwukołowym rowerze z pedałami, gwarantujemy Ci, że dziecko dużo szybciej się przyzwyczai i zaliczy o wiele mnie upadków niż maluch, który uczył się jeździć na trójkołowcu. Rowerek biegowy jest pewnego rodzaju drogą na skróty. Jeśli więc chcesz zaoszczędzić sobie i dziecku nerwów, nie zastanawiaj się nawet nad wyborem rowerka z trzema kółkami. Oprócz pozornego bezpieczeństwa i komfortu sprawisz, że każdy następny etap nauki będzie o wiele trudniejszy. Pamiętaj, że liczą się pierwsze wrażenia i jeśli Twoje dziecko będzie co chwilę upadać, to może zniechęcić się do jazdy na rowerze. Ominęłaby je wtedy masa zabawy i miłych wspomnień. Nie pozwól na to i wybierz wygodny rowerek biegowy.

Zobacz co do powiedzenia na temat trójkołowców ma założyciel marki Strider.

« BLOG Udostępnij na facebooku

Blog Strider

Od zawsze zależało nam na tym, by nasze dzieci były aktywne i spędzały czas na powietrzu, a nie wpatrując się w ekran telewizora. Zachęcaliśmy je więc do aktywności poza domem. Tak zaczęła się nasza przygoda z marką Strider. Teraz postanowiliśmy przybliżyć Wam jakie korzyści niesie ze sobą zabawa rowerkami biegowymi.

Ostatnie wpisy na blogu

Rowerki biegowe Strider