Pierwszy rowerek biegowy - od ilu lat?

środa, 04.04.2018 autor:
Pierwszy rowerek biegowy - od ilu lat?

W życiu każdego małego człowieka nadchodzi moment, w którym musi zacząć swoją przygodę z rowerkiem biegowym. W tym tekście dowiesz się, od jakiego wieku możesz sprawić swojemu maluchowi pierwszy rower i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.

Od ilu lat na rowerek biegowy?

Optymalnym wiekiem jest 18 miesięcy. Oczywiście przed jakimkolwiek zakupem musisz ocenić, czy Twoje dziecko jest już gotowe na rozpoczęcie zabawy z rowerkiem. Na rynku dostępne są specjalne modele dla dzieci, które dopiero co wyszły z wieku poniemowlęcego. Zaletą tego typu rowerków biegowych jest fakt, że praktycznie rosną razem z maluchem i mogą mu towarzyszyć nawet do 5 roku życia. Powinno Cię to cieszyć, bo oznacza to brak konieczności częstej wymiany za małego rowerka na nowy model.

Dlaczego warto zacząć tak wcześnie?

Nie oszukujmy się - dziecko, które nie ukończyło jeszcze 2 lat, najprawdopodobniej średnio poradzi sobie z jazdą na rowerku biegowym. Jest jeszcze nieco za malutkie na samodzielną zabawę, ale istnieją rozwiązania, które można zamontować bezpośrednio do bujaka. Dzięki temu dziecko może przyzwyczajać się do rowerka, uczyć się na nim siedzieć, trzymać kierownicę i utrwalać prawidłową postawę. Wszystko to bez ryzyka wywrotki.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pierwszego rowerka biegowego?

Istnieje kilka ważnych aspektów, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie rowerka biegowego. Są one istotne ze względu na wygodę i bezpieczeństwo Twojego dziecka. Poniżej znajdziesz najważniejsze z nich:

1. Lekka konstrukcja

Absolutna podstawa przy wyborze rowerka biegowego. Zadbaj o to, by pojazd nie ważył więcej niż 2,9 kg. Na rynku znajdziesz również lżejsze rowerki biegowe, ważące 2,4 kg.

2. Niskie i regulowane siodełko

Bez tego Twój maluszek może nie sięgać nogami do ziemi, a bez tego zabawa na rowerku biegowym nie ma sensu. Wybieraj modele, które dysponują regulacją od 29 cm do 48 cm. Dzięki temu rowerek posłuży Wam dłużej.

3. Niepompowane opony

Dla swojej wygody wybierając rowerki wyposażone w piankowe opony, których nie trzeba pompować. Z pewnością szybko docenisz tę cechę.

4. Nakładka na kierownice

Pamiętaj, że twój maluszek na pewno przewróci się kilka razy na swoim nowym rowerku. Dla jego bezpieczeństwa zadbaj o to, by kierownica była odpowiednio chroniona specjalną nakładką. Przypatrz się również uchwytom - muszą być dopasowane do rozmiarów rączki malucha.

5. Wygodne siodełko

Dziecko nie będzie chętnie poruszać się na rowerku biegowym, jeżeli siodełko nie będzie miękkie i wygodne.

6. Beznarzędziowa obsługa

Pamiętaj, że ktoś będzie musiał składać i rozkładać rowerek, dlatego dobrze, jeżeli wybierzesz model niewymagający używania narzędzi. Zrób to dla swojego komfortu.

7. Wygodny podnóżek

Gdy dziecko opanuje już poruszanie się na rowerku biegowym, powinno mieć możliwość położenia stóp na dużym podnóżku, znajdującym się pod widelcem. Dzięki temu będzie mogło ćwiczyć jazdę siłą rozpędu.

8. Możliwość zamontowania hamulca

Twój maluch już dobrze radzi sobie z podnóżkiem i jazdą, wykorzystując siłę rozpędu? Czas zamontować mu system hamulcowy. Na rynku dostępne są modele przystosowane do montażu hamulca.

Pierwszy rowerek biegowy - kupuj rozważnie

Jeżeli przed zakupem rowerka biegowego dla swojego dziecka zadbasz o to, by posiadał on 8 elementów, które wymieniliśmy, z całą pewnością uznasz zakup za udany, a Twoja pociecha będzie długo cieszyć się ze swojego pierwszego pojazdu. Pamiętaj, że wszystko rozgrywa się o komfort i bezpieczeństwo Twojego dziecka. Nie idź więc na żadne ustępstwa.

« BLOG Udostępnij na facebooku

Blog Strider

Od zawsze zależało nam na tym, by nasze dzieci były aktywne i spędzały czas na powietrzu, a nie wpatrując się w ekran telewizora. Zachęcaliśmy je więc do aktywności poza domem. Tak zaczęła się nasza przygoda z marką Strider. Teraz postanowiliśmy przybliżyć Wam jakie korzyści niesie ze sobą zabawa rowerkami biegowymi.

Ostatnie wpisy na blogu

Rowerki biegowe Strider